DR P2 har fundet danskernes yndlingssang

Det er tredje gang, at DR’s P2 afholder Klassisk Top 50, som indsamler danskernes yndlingsmusik. Denne gang er fokus på danske sange, det vil sige alle de sange, man synger på skoler, ved lejrbålet og til familiefester. Kanalen modtog 2.400 nomineringer på sange, og ved en udsolgt koncert i Koncerthuset onsdag 20. maj blev de 10 øverste sange på listen afsløret.
LÆS OGSÅ: DR P2 indsamler yndlingssange
Vinderen var klar: ‘I Danmark er jeg født’ med tekst af H. C. Andersen. Det er en sang, der har fået flere forskellige melodier gennem årene. Den mest kendte er komponeret af Poul Schierbeck og findes i mange danske sangbøger.
I forbindelse med kåringen sagde redaktionschef på P2, Jakob Marstrand:

”Det, vi allermest håbede på, er sket. Kåringen viser, at fællessangen lever, men også at traditionen bliver fornyet. Og set på et højere plan, så afspejler listen et helt menneske: Her er sange om landet, vi bor i, om dannelsesrejser, om tro, om at turde stå op for sine værdier, om det at være menneske, om årstiderne, om livscyklus og om fællesskab.”

Her er toppen af Klassisk Top 50 Den danske sang:

  1. I Danmark er jeg født
  2. Danmark nu blunder den lyse nat
  3. Gi’ os lyset tilbage
  4. Den blå anemone
  5. Kære linedanser
  6. Den danske sang er en ung blond pige
  7. Du kom med alt det der var dig
  8. Se nu stiger solen
  9. Lyse nætter
  10. Septembers himmel er så blå

Listen er blevet en blanding af gamle og nyere fællessange, for den danske sangskat fornyer sig løbende. Der kommer sange til fra pop og rock, for eksempel Albertes ‘Lyse nætter’, der blev nr. 9. Og der skrives hele tiden nye fællessange, hvor af flere havnede i top 10: Kærlighedssangen ‘Du kom med alt det der var dig’ (7) og ‘Kære linedanser’ (5) og ‘Gi’ os lyset tilbage’ (3), to sange, der på ganske få år er blevet meget udbredte i skolerne.
LÆS OGSÅ: P2-lytterne skal kåre den bedste filmmusik

Carl Nielsen hitter
Den danske nationalkomponist Carl Nielsen har flest sange med på listen. Ikke færre end ni ud af de 50 yndlingssange er skrevet af Carl Nielsen, som i år kan fejre 150 års fødselsdag. Hans mest populære er ‘Den danske sang er en ung blond pige’, som blev nummer seks på listen.
Afslutningskoncerten blev fremført af DR Pigekoret og dirigeret chefdirigent Phillip Faber. Hele koncerten kan downloades på hjemmesiden www.dr.dk/top50. Her kan man også høre alle de foregående udsendelser med Klassisk Top 50, hvor danskerne nominerer deres yndlingssange.
Koncerten bliver sendt på DR K søndag den 24. maj klokken 20.00.

From: Nyheder fra MUSIKEREN