Aftale mellem Koda og YouTube er i hus

For præcist et år siden tilbød Koda at indgå en aftale med YouTube. Målet var på sigt at få en holdbar model på banen, så danske sangskrivere og komponister kunne få betaling for musikken på YouTube.
En milepæl
Forhandlingerne har været seje, men nu er det lykkedes. Koda har indgået en aftale, der sikrer, at danske sangskrivere, komponister og musikere kan få del i den annonceindtægter, der bliver skabt, når deres musikvideoer og videoklip med musik bliver vist på YouTube.
Aftalen, der gælder fra 1. november 2013, er en milepæl, siger Anders Lassen i en pressemeddelelse. ”Vi har nu sikret vores medlemmer en betaling, når deres musik bliver brugt på den meget populære tjeneste. For os er det også afgørende, at langt størstedelen af al musikbrug på nettet nu skaber indtægter til kunstnerne”, siger han.
Google-glæde
YouTube er som bekendt ejet af Google, og Google Danmarks direktør, Peter Friis, er også tilfreds. ”Aftalen vil give bedre vilkår for produktion af dansk indhold og vil betyde, at artister, komponister og sangskrivere kan tjene penge på deres musik på YouTube,” siger Peter Friis.
YouTube i aftalehumør
I Sverige indgik STIM, Kodas søsterorganisation, en lignende aftale med YouTube i midten af oktober i år. I Norge har man allerede en aftale, og YouTube har også været i gang med aftaler med rettighedsorganisationer i blandt andet Frankrig, Holland, Spanien og UK.
Aftalen herhjemme får ikke blot betydning for Kodas medlemmer. Som beskrevet i en nyhedshistorie her på musikeren.dk for et år siden, vil en aftale mellem Koda og YouTube aktivere den aftale, pladeselskaberne allerede har med YouTube. Lasse Lindholm, kommunikationschef i IFPI, oplyste sidste år, at de store pladeselskaber har indgået aftaler med YouTube på internationalt plan, og at disse aftaler også gælder selskabernes udgivelser i Danmark. Så snart aftalen med ophavsretsorganisationerne er på plads – og det sker altså nu.
YouTube på vej med streamingtjeneste?
I den evige strøm af rygter og forlydender i den digitale mastodontverden har én historie bidt sig grundigt fast og tyder på at have substans.
Nemlig at YouTube barsler med en decideret musikstreamingtjeneste.Ifølge talrige amerikanske nyhedskilder er YouTube stærkt på vej med en betalingsstreamingtjeneste, der kan give YouTube-brugere adgang til musikvideoer og musikstreams (med billeder), så brugerfladen mere vil ligne de øvrige musikstreamingtjenester. Brugerne slipper for annoncer for at skulle holde styr på det ganske kaotiske udbud af sange, som er uploadet både af professionelle og amatører.
YouTube er en gigantisk spiller og er ”de facto”- kæmpen inden for musikstreaming. En betalingskanal vil uden tvivl tale til mange af de millioner af brugere, YouTube i forvejen har. Og brugerne er unge, har mange undersøgelser vist. Tilmed har væksten på mobilmarkedet været eksplosiv. Ifølge Los Angeles Times er andelen af brugere af YouTube på smartphones, iPads osv. vokset fra 6 til 40 procent på to år.
Læs mere andre steder:
Sverige indgår aftale med YouTube
Orden i kaos – og mobil satsning
YouTube bliver en “Spotify killer”
Derfor vil YouTube lave musikstreamingtjeneste

From: Nyheder fra MUSIKEREN