Spil Dansk: Fokus på innovative musikprojekter

Spil Dansk markedsfører hjemmekoncerter i et stort landsdækkende projekt. Konceptet er endnu ikke særlig udbredt i Danmark. Men det er enkelt og oplagt. Det kræver bare en musikentusiast, der åbner sit hjem for en uformel optræden og får 10-20 venner og bekendte til at bakke op om sin koncert.
De fremmødte betaler en pris i omegnen af en biografbillet, og så får publikum en eksklusiv og intim oplevelse. Spil Dansk lancerer koncertnyskabelsen landet over, og det nyder de samarbejdende kommuner godt af.
LÆS MERE: Spil dansk hjemmekoncert
Spil Dansk sender også nogle af landets bedste ”hemmelige” DMA-prisvindere på landevejen. Der er tale om topnavne indenfor jazz, folk og world, og de viser deres kunnen på danske skoler. Det sker i samarbejde med JazzDanmark, World Music Denmark og RosaFolk.

Talentboost af ungdommen

Med projektet ”Vi booster talentet” samler Spil Dansk en slags ungdomslandshold for skabende kunstnere. 50 unge lovende musikere sættes sammen med professionelle mentorer fra Danske Populær Autorer og Dansk Komponist Forening.
”Vi gør noget, ingen har prøvet før, for at fremme markedet for musikere og publikum med vores fremstød for hjemmekoncerter. Vi retter fokus mod nogle af de bedste jazz/folk/world-kunstnere, som ofte bliver overset i en tid med mange musikalske underholdnings-koncepter på tv. Og vi plejer de helt friske talentskud på stammen, så dansk musik også i fremtiden vil kunne tilbyde en slagkraftig mangfoldighed, der matcher nutidige navne som Volbeat, Tina Dickow, Lukas Graham og Rasmus Seebach,” siger Ricco Victor fra Spil Dansk.


Om Spil Dansk Ugen

Spil Dansk Ugen er årets store fest for dansk musik og musiklivet. Der er arrangementer 26. oktober – 1. november. Selve Spil Dansk Dagen fejres torsdag 29. oktober.
I år fejres den danske musik i en hel uge fra den 26. oktober til den 1. november. Selve Spil Dansk Dagen fejres torsdag 29. oktober. Ugen igennem når musikken ud til alle kanter af landet: Skoler, sygehuse, spillesteder, kirketårne, virksomheder, kulturhuse, svømmehaller, færger m.m. Samtidig er radiofladerne på mange stationer ryddet til fordel for lutter rød/hvid musik. DR spiller dansk musik hele dagen på alle radiokanaler.
Hver fjerde danske kommune er i år officielt en del af Spil Dansk Ugen. 24 danske kommuner har valgt at købe en såkaldt Kommunepakke fra Spil Dansk. Herudover har 10 andre kommuner også et lokalt program den uge – uden at de indgår i et officielt samarbejde med Spil Dansk.

Hvem står bag

Spil Dansk-foreningens ejerkreds består af Dansk Musiker Forbund, Dansk Artist Forbund, Dansk Musikforlæggerforening, Koda og Danske Populær Autorer.

LÆS MERE:
www.spildansk.dk

From: Nyheder fra MUSIKEREN