Hyldestkoncert for UnderholdningsOrkestret

Tim Christensen, Mads Langer, Per Vers, Søs Fenger, Outlandish, Birthe Kjær, Stig Rossen og en lang række andre danske kunstnere er på plakaten, når de sammen med musikere fra UnderholdningsOrkestret stiller op til hyldestkoncert.
Dansk Musiker Forbund går sammen med Dansk Artist Forbund om at hylde det folkekære orkester, som DR i september meddelte skulle lukkes som led i besparelser. Hyldesten sker med en helt igennem unik koncert søndag den 26. oktober kl. 19 på Store VEGA.

Et kæmpe tab for dansk musikliv

Anders Laursen, formand for Dansk Musiker Forbund, udtaler om den forestående lukning, at danskerne mister et populært orkester med det bredeste publikum:
“Orkestret er unikt, fordi det har stået som brobygger mellem det finkulturelle og populære, mellem klassisk og rytmisk musik, mellem ung og gammel, og fordi Orkestret har lyttere og fans i alle dele af den danske befolkning.”
LÆS OGSÅ: Et kæmpe tab for dansk musikliv
En enig Tim Christensen siger:
“Jeg har spillet flere koncerter med dette fantastiske orkester og skulle have spillet endnu flere, som nu desværre er aflyst på grund af den helt uforståelige lukning. UnderholdningsOrkestret fortjener en kæmpe hyldest, og derfor stiller jeg op til koncerten i VEGA.”
De optrædende er: Musikere fra UnderholdningsOrkestret, Tim Christensen, Mads Langer, Søs Fenger, Per Vers, Outlandish, Birthe Kjær, Stig Rossen, Annette Heick, Rasmus Poulsen (Raske Penge), Steffen Westmark (The Blue Van), Silas Bjerregaard (Turboweekend), Ghita Nørby og Lars Hannibal. Flere artister føjes til plakaten i de kommende dage.
Billetsalget starter fredag den 17. oktober på www.vega.dk.

Om DR UnderholdningsOrkestret

DR offentliggjorde den 8. september, at man som følge af besparelser lukker UnderholdningsOrkestret. En chokerende nyhed for danske musikere, musikorganisationer og for orkestrets enorme publikum over hele landet.
I 75 år har musikerne bygget bro mellem finkulturen og den brede befolkning på tværs af genrer og alder. Orkestret er Danmarks eneste professionelle kammerorkester og et af Europas bedste, og musikerne har spillet i alle stilarter med en lang række populære artister – heriblandt mange af de optrædende til hyldestkoncerten.
LÆS MERE:
www.dmf.dk/druo

From: Nyheder fra MUSIKEREN