Det bliver blandt andet med den usædvanlige kombination af accordeon og cello, der vil præge aftenen på torsdag den 5. december, når DR SymfoniOrkestret fejrer Dansk Komponistforenings 100-års jubilæum. Den usædvanlige kombination kan publikum høre under opførelsen af det nye værk af Christian Winther Christensen, der er bestilt til lejligheden. Værket bærer den ironiske og delvist forvrøvlede titel “Chromatische Weltmusik (ohne fremde Elemente)”.
Solisterne i dobbeltkoncerten er den 27-årige Bjarke Mogensen, på accordeon, og solocellist i Copenhagen Phil, Toke Møldrup.
Derudover byder jubilæumsfesten på Pelle Gudmundsen-Holmgreens “Symfoni, Antifoni” fra 1979 og Carl Nielsens 1. symfoni.
Publikum har også mulighed for at opleve Rune Søchting og Kristoffer Akselbos lydskulptur Unheard. Unheard kan opleves i Koncerthusets foyer.
“Værkets omdrejningspunkt er ideen om et stykke musik, der endnu ikke eksisterer. Værket undersøger de processer – og delprocesser, der er involveret i skabelse af noget nyt. I hver eneste delproces er der en dobbelthed af på den ene side den tilsigtede funktion og på den anden side det uforudsete. Begge dele er nødvendige for genereringen af noget nyt,” siger Rune Søchting og Kristoffer Akselbo i en pressemeddelelse.
From: Nyheder fra MUSIKEREN
