Vinder af Ung Jazz kom fra månen

Trods det gjorde vejr var Jazzhouse i København fyldt til bristepunktet, da Ung Jazz prisen blev uddelt i lørdags. Finaleslaget stod mellem de to kvintetter, I Just Came from The Moon og Speedball, der siden februar har spillet sig gennem kvart- og semifinalekoncerter. De to unge bands brød en mangeårig stime med minimum ét københavnsk band i finalen, de har nemlig rødder i henholdsvis Aarhus og Kalundborg.
Begge bands leverede medrivende koncerter, der både begejstrede publikum og jury. Sidst på aftenen kunne juryen, efter en længere vortering, udnævne aarhusianerne som årets vindere.
Aftenens jury, der bestod af Irene Becker og de to tidligere Ung Jazz vindere, Snorre Kirk og Morten Schantz, lagde i deres motivation blandt andet vægt på, at vinderorkesteret havde “Et stærkt homogent og personligt udtryk, hvor der åbnes for det uforudsigelige, og hvor kommunikation er i højsædet.”, samt at “Spændvidden går fra det helt inderlige og skrøbelige, til det altomfavnende og udfordrende”.
Bandleader og bassist, Frederik Hagner fra I Just Came From The Moon sagde efter koncerten:

”For et ret nyt orkester som vores har det været virkelig fedt at være med i Ung Jazz. Vi har fået lov til at spille nogle fede koncerter rundt i landet og høre andre fede bands. At vi endte med at vinde det hele, er vi virkelig glade for og stolte af, og vi håber at titlen som Ung Jazz-vinder kan åbne nogle døre ude i fremtiden. Nu ser vi først frem til at spille en masse koncerter hen over sommeren, og til august går vi i studiet og indspiller vores debutplade!”

For I Just Came From The Moon star den nu på koncerter på Aarhus Jazz Festival, Modern Jazz Days i Køge og Giant Steps i Svendborg. Vinderne modtog 10.000 kr. fra JazzDanmark til et selvvalgt projekt, et coachingforløb, og 5000 kr. fra musikkæden 4Sound.

From: Nyheder fra MUSIKEREN