Music Export Denmark (MXD) har længe draget nytte af det gode netværk i den internationale musikbranche, som Roskilde Festival har opbygget gennem årene. Nu samarbejder MXD med festivalen om mere systematisk deling af de gode kontakter i udlandet.
Roskildes internationale netværk er opbygget via den store gennemstrømning af internationale branchefolk under selve festivalen og via den dialog og rejseaktivitet, som Roskilde festivals musikgruppe har året rundt.
”Vi får adgang til en enorm ressource her. Roskilde Festival har et meget stærkt brand og en tyngde, som kan åbne tunge døre for danske musikeksportører,” siger MXD’s direktør, Thomas Rohde.
Forårsfest med internationale branchefolk
Samarbejdet skydes i gang den 10. marts, hvor Roskilde Festival inviterer branchekolleger til forårsfest – en uformel netværksaften med mad og drikke samt nyt fra Roskilde Festival 2016.
Arrangementer hedder “Sounds Like Roskilde” og finder sted på Bremen Teater i København fra kl. 17:00.
Til stede vil være en række af de udenlandske branchefolk, som Roskilde Festival har samarbejdet med gennem årerne. Arrangementet er åbent for alle danske musikeksportører.
LÆS MERE om netværket her
From: Nyheder fra MUSIKEREN
