Lasse Helners boykot af DR startede i april.
”Vores musik blev spillet dagligt på P5 – nogle gange flere gange dagligt – og så synes jeg kun, det var rimeligt, at vi fik ordentlig betaling for det, siger Lasse Helner til Fyens.dk i dag.
LÆS OGSÅ: Veteran i oprør mod Koda
P5 og de andre DAB-kanaler har fået flere lyttere, og da afregning for musik i radioen udmåles efter antal lyttere, giver det flere penge til musikskaberne. Mere præcist en stigning på 69 procent.
Fra 4,25 til 7,20 kr. pr musikminut
Tidligere var DRs betaling 4,25 kroner pr. afspillet minut for musik spillet på DAB-kanalerne. Det er nu er steget til 7,20 kroner. Til sammenlign betaler DR 29 kroner pr. minut for musik på fx P4, som har flest lyttere.
”Selvom der stadig er stor forskel på, hvad man får for sange afspillet på DAB-kanalerne i forhold til P4, så er jeg tilfreds med den stigning, vi har fået,” siger Lasse Helner, der har droppet sin boykot af DR, så lytterne igen kan høre Lasse og Mathilde i radioen.
From: Nyheder fra MUSIKEREN
